Z okazji Światowego Dnia Książki Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Krakowski Kiermasz Książki (22-23 kwietnia).

www.krakow.pl

"Na kameralnym placu św. Marii Magdaleny swoją ofertę zaprezentują lokalni antykwariusze i bukiniści. Program wydarzenia uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się, jak obsługiwać oryginalny opozycyjny powielacz (do drukowania nielegalnej prasy) z lat 80. XX wieku, nauczą się rysować komiksy i zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędzie się czytanie bajek, pokaz mesjanistycznej literatury emigracyjnej oraz okolicznościowy spacer po antykwariatach. W związku z 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator kiermaszu, zachęca również do udziału w dniach otwartych w pobliskim Instytucie Cervantesa i w wydarzeniach zaplanowanych w ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych. Kto czyta książki, żyje podwójnie, więc ruszajmy po literacką przygodę!"

Wydarzenia w ramach kiermaszu:

22 kwietnia 2017 (sobota)
13.00-15.00 Drukujemy "bibułę"! Działanie powielacza białkowego prezentuje Leszek Jaranowski, działacz opozycji niepodległościowej w latach 80.
15.00-17.00 Spacer po antykwariatach. Poznajcie Szpitalną – ulicę książki, inne najciekawsze adresy na bibliofilskiej mapie Krakowa oraz ludzi, którzy je prowadzą. Spacer poprowadzi dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Obowiązkowa rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!
15.00-17.00 „Zbawić Polskę, wskrzesić świat” – prelekcja o mesjanizmie powojennym. Myślicie, że na imię "40 i 4" czekało tylko pokolenie Mickiewicza? Nic bardziej mylnego! O nieznanej twarzy powojennej literatury emigracyjnej opowie dr Paweł Chojnacki, historyk i filozof.

23 kwietnia 2017 (niedziela)
12.00-14.00 Bajki pod Globusem. Czytamy bajki z księgarzami!
14.00-16.00 Otwarte warsztaty rysowania komiksów. Zajęcia prowadzi Michał Jankowski – pomysłodawca i koordynator Małopolskiego Studia Komiksu.
16.00-18.00 Pokaz introligatorski. Sklejamy Rebooki – ręcznie tworzone, artystyczne notesy z okładkami starych książek. Możliwość zakupienia notesów na miejscu.