Wykłady

Dnia 09.12.2021 r. odbył się wykład on-line w RODM Kraków pt. „Powstanie i upadek europocentrycznego porządku światowego w ujęciu Carla Schmitta”, który zaprezentował politolog dr Arkadiusz Górnisiewicz.

„Kategoria prawa naturalnego ma jednak charakter ogólny i nie powinna być traktowana jako poręczny klucz do rozwiązywania wszelkich problemów, jakie tylko nas nurtują. Do naszej natury należy również zdrowy rozsądek, może warto na nim czasem poprzestać” – tak mówił o historii rozwoju refleksji nad prawem naturalnym w kontekście m.in. polityki i wspólnoty międzynarodowej prof. Zbigniew Stawrowski, filozof, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, autor publikacji z zakresu filozofii politycznej w rozmowie z Agnieszką Tarnowską dla Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodka Myśli Politycznej.

"Powieść ta wyszła spod pióra niemieckiego poety w 1903 roku, od jej wydania minęło więc już ponad sto lat, a wiele z tych wątków wydaje się być na powrót aktualnymi i odzwierciedlającymi się w dzisiejszej rzeczywistości. Być może tak naprawdę nigdy się nie przedawniły i nie przedawnią? Rysem tej książki jest ponadczasowość i uniwersalność – poszukiwanie równowagi, samoograniczenie i pragnienie poznania samego siebie jako najcenniejsze postawy, na które może się zdobyć i od-ważyć człowiek każdej epoki" - pisze Agnieszka Tarnowska o książce Hermana Hesse "Peter Camenzind", która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Dnia 08.11.2021 r. odbyła się debata w RODM Kraków w trybie on-line pt. „Trwałość i zmiana, czyli rzecz o myśli Edmunda Burke’a”, jej gościem był dr. Rafał Olszowski (AGH Kraków, Instytut Aurea Libertas). Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wykładu:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na przedostatni, siódmy wykład w cyklu "Klasycy filozofii o polityce międzynarodowej" o myśli politycznej Immanuela Kanta pt.  "Ius gentium czy ius cosmopoliticum? Immanuel Kant o polityce międzynarodowej" - filozofa z Królewca, autora "Traktatu o wiecznym pokoju", "Krytyki czystego rozumu" czy "Uzasadnienia metafizyki moralności", przedstawiciela klasycznej niemieckiej filozofii idealistycznej, twórcy znanej maksymy będącej tzw. imperatywem kategorycznym.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na trzeci wykład z cyklu
"Klasycy filozofii o polityce międzynarodowej"
o postrzeganiu prawa międzynarodowego i polityki w optyce Pawła Włodkowica. Przedstawi go Adam Talarowski (Teologia Polityczna i Uniwersytet Warszawski), współredaktor książek wraz z prof. Markiem A. Cichockim o myśli Pawła Włodkowica, które ukazały się nakładem Teologii Politycznej oraz Narodowego Centrum Kultury.
 
Kolejne wykłady w ramach tego cyklu obejmą m.in. mysl: N. Machiavellego, J. Locke'a, Th. Hobbes'a, E. Voegelina i C. Schmitta.
Wykład odbędzie się 22 lipca (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie!
Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań.
 
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na drugi wykład z cyklu

"Klasycy filozofii o polityce międzynarodowej" o myśli politycznej i prawnej Hugo Grocjusza. Opowie o nim prof. dr hab. Bogdan Szlachta z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Filozofii Polityki).

Kolejne wykłady w ramach tego cyklu obejmą m.in. myśl: N. Machiavellego, P. Włodkowica, Th. Hobbesa, J. Locke'a, E. Voegelina i C. Schmitta.


Wykład odbędzie się 8 lipca (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.



Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wykładach, które są przewidziane w tym cyklu!

Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na wykład Michała Kozłowskiego (Wojskowe Biuro Historyczne)
"Znaczenie Kaukazu w średniowieczu"
Wykład odbędzie się 8 czerwca (wtorek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
Zapraszamy serdecznie!
Podczas transmisji będzie możliwość zadawanie pytań.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego zapraszają na wykład Ewy Junczyk-Ziomeckiej (Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego):

"Jan Karski - człowiek na wskroś współczesny"
Kilka słów o prelegentce: Prezes zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, prawniczka, dziennikarka, od wielu lat zaangażowana w dialog polsko-żydowski. W latach 2001-2005 dyrektor do spraw rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w latach 2006-2010 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Do 2015 r. Konsul Generalna RP w Nowym Jorku.
Wykład odbędzie się 22 kwietnia (czwartek) o godzinie 16:00 i będzie transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
Zapraszamy serdecznie!
Podczas transmisji będzie możliwość zadawanie pytań.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na wykład prof. Mariusza Wołosa (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) poświęcony "Znaczeniu Traktatu wersalskiego".
 
Wykład odbędzie się 31 marca (środa) o godzinie 18:00 i będzie transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
 
Zapraszamy serdecznie!
Podczas transmisji będzie możliwość zadawanie pytań.
 
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego zapraszają na wykład dr. Krzysztofa Kloca (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
"Znaczenie traktatu ryskiego"
 
Wykład rozpocznie nasz nowy cykl - Wielkie traktaty dyplomatyczne.
 
Wykład odbędzie się 25 lutego (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
Podczas transmisji będzie możliwość zadawanie pytań.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

22 lutego odbył się wykład Jakuba Wiecha - "Energetyka jako polityczna gra" zaprezentowany Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodkowi Myśli Politycznej. W trakcie spotkania poruszone zostały najważniejsze - z punktu widzenia polskiej racji stanu - tematy:
Nord Stream 2, bezpieczeństwo energetyczne Polski a Rosja, Niemcy, UE, Energetyka jądrowa w Polsce.

Spotkanie poprowadził konsultant RODM Kraków - Adrian Kędzierski

Zapis wykładu dostępny na Facebooku RODM Kraków. Serdecznie zachęcamy do odsłuchania.
.............
Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz, komentator. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia „Prawo i literatura. Szkice”, której był współautorem. W październiku 2016 roku dołączył do redakcji Energetyka24. W 2017 roku został laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej „Piotr Niewiechowicz”, za którą w 2018 roku został nominowany do nagrody w konkursie MediaTory. Za ten sam materiał uzyskał nominację w prestiżowym konkursie GrandPress. Od lipca 2018 roku zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Wielokrotnie komentował kwestie energetyczne i polityczne m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia WNET, Telewizji Republika.

W lipcu 2019 roku opublikował książkę „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej.
W roku 2020 wydał książkę "Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy", będącą krytyczną analizą postawy polityków, dziennikarzy i komentatorów prawicowych wobec zmiany klimatu.
.................
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Zapraszamy na wykład dr. Bartosza Kaczorowskiego dotyczący porównania polityki F. Franco i A. Salazara w czasie II wojny światowej!. Wykład dostępne będzie na naszych kanałach społecznościowych, a dodatkową grantką będzie przygotowywana własnie przez OMP książka dr. Kaczorowskiego -  Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej.

11 listopada obył się wykład dr Magdaleny El Ghamari dotyczący radukalizacji i tego jak zmienił się terroryzm w 2020 roku. Dla wszystkich tych, który nie mieli okazji brać układy w wyładzie proponujemy nagranie! 

Zapraszamy na dyskusję z dr. Krzysztofem Zdulskim autorem książki "Bariera bliskowschodnia. Turcja w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1939-1942"