Wykłady

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego zapraszają na wykład Ewy Junczyk-Ziomeckiej (Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego):

"Jan Karski - człowiek na wskroś współczesny"

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na wykład prof. Mariusza Wołosa (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) poświęcony "Znaczeniu Traktatu wersalskiego".

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego zapraszają na wykład dr. Krzysztofa Kloca (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
"Znaczenie traktatu ryskiego"
 
Wykład rozpocznie nasz nowy cykl - Wielkie traktaty dyplomatyczne.
 
Wykład odbędzie się 25 lutego (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
Podczas transmisji będzie możliwość zadawanie pytań.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

22 lutego odbył się wykład Jakuba Wiecha - "Energetyka jako polityczna gra" zaprezentowany Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodkowi Myśli Politycznej. W trakcie spotkania poruszone zostały najważniejsze - z punktu widzenia polskiej racji stanu - tematy:
Nord Stream 2, bezpieczeństwo energetyczne Polski a Rosja, Niemcy, UE, Energetyka jądrowa w Polsce.

Spotkanie poprowadził konsultant RODM Kraków - Adrian Kędzierski

Zapis wykładu dostępny na Facebooku RODM Kraków. Serdecznie zachęcamy do odsłuchania.
.............
Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz, komentator. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia „Prawo i literatura. Szkice”, której był współautorem. W październiku 2016 roku dołączył do redakcji Energetyka24. W 2017 roku został laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej „Piotr Niewiechowicz”, za którą w 2018 roku został nominowany do nagrody w konkursie MediaTory. Za ten sam materiał uzyskał nominację w prestiżowym konkursie GrandPress. Od lipca 2018 roku zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Wielokrotnie komentował kwestie energetyczne i polityczne m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia WNET, Telewizji Republika.

W lipcu 2019 roku opublikował książkę „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej.
W roku 2020 wydał książkę "Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy", będącą krytyczną analizą postawy polityków, dziennikarzy i komentatorów prawicowych wobec zmiany klimatu.
.................
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Zapraszamy na wykład dr. Bartosza Kaczorowskiego dotyczący porównania polityki F. Franco i A. Salazara w czasie II wojny światowej!. Wykład dostępne będzie na naszych kanałach społecznościowych, a dodatkową grantką będzie przygotowywana własnie przez OMP książka dr. Kaczorowskiego -  Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej.

11 listopada obył się wykład dr Magdaleny El Ghamari dotyczący radukalizacji i tego jak zmienił się terroryzm w 2020 roku. Dla wszystkich tych, który nie mieli okazji brać układy w wyładzie proponujemy nagranie! 

Zapraszamy na dyskusję z dr. Krzysztofem Zdulskim autorem książki "Bariera bliskowschodnia. Turcja w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1939-1942"

Spotkanie wokół książki dr. hab. Zenonasa Norkusa "Nie tytuł czyni imperium". Data: 13 czerwca 2019, godz. 18:00. Miejsce: Gospoda Kokoszka ul. św, Anny 4.

Gość: Martin Wycisk (Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu). Termin: 27,05.2018, godz. 18:00 Miejsce: Hotel Europejski, ul. Lubicz 5, sala Lustrzana

Data: 24.05.2019, godz. 15:00

Miejsce: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ul. Bernardyńska 3, sala: Oratorium

13 maja w Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbył się wykład dr hab. Radosława Żurawskiego vel Grajewskiego prof. UŁ, pt. "Kwestia wschodnia w polskiej myśli politycznej i działaniu politycznym okresu zaborów".

W dniu 25 kwietnia 2019 r. na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Katedry Turkologii UJ i Ośrodek Myśli Politycznej gościła w Instytut Orientalistyki UJ dr Shahla Kazimova z Centrum Studiów Azerbejdżańskich Wydziału Orientalistycznego UW.

Wątki historyczne w debacie publicznej pojawiają się często jako instrument mobilizacji elektoratu i budowania tożsamości politycznej. Nie inaczej jest w Izraelu. Temat Polski, Polaków i ich relacji z Żydami nigdy nie był tu obojętny.Czy współcześnie, ponad 70 lat po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael, kwestie te nadal są istotne politycznie? W jaki sposób oceniana jest rola historii, współczesnej polityki historycznej, ale i praktycznej współpracy z Polską? Podczas spotkania przyglądniemy się najważniejszym dyskusjom polityków, dziennikarzy i innych uczestników debaty publicznej na temat historii i współczesności stosunków polsko-izraelskich.

Zapraszamy na wykład dr. Pawła Sękowskiego (UJ) pt. "Imigranci polscy we Francji a stosunki polsko-francuskie podczas drugiej wojny światowej", 12 marca, o godz. 18:00 w Instytucie Francuskim ul. Stolarska 15.

„Historia będzie dla mnie łaskawa, bo sam mam zamiar ją pisać”     Winston Churchill

            27 lutego 2019 roku odbyło się pierwsze po przerwie spotkanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów.