22 lutego odbył się wykład Jakuba Wiecha - "Energetyka jako polityczna gra" zaprezentowany Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodkowi Myśli Politycznej. W trakcie spotkania poruszone zostały najważniejsze - z punktu widzenia polskiej racji stanu - tematy:
Nord Stream 2, bezpieczeństwo energetyczne Polski a Rosja, Niemcy, UE, Energetyka jądrowa w Polsce.

Spotkanie poprowadził konsultant RODM Kraków - Adrian Kędzierski

Zapis wykładu dostępny na Facebooku RODM Kraków. Serdecznie zachęcamy do odsłuchania.
.............
Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz, komentator. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia „Prawo i literatura. Szkice”, której był współautorem. W październiku 2016 roku dołączył do redakcji Energetyka24. W 2017 roku został laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej „Piotr Niewiechowicz”, za którą w 2018 roku został nominowany do nagrody w konkursie MediaTory. Za ten sam materiał uzyskał nominację w prestiżowym konkursie GrandPress. Od lipca 2018 roku zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Wielokrotnie komentował kwestie energetyczne i polityczne m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia WNET, Telewizji Republika.

W lipcu 2019 roku opublikował książkę „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej.
W roku 2020 wydał książkę "Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy", będącą krytyczną analizą postawy polityków, dziennikarzy i komentatorów prawicowych wobec zmiany klimatu.
.................
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP