Zapraszamy na wykład dr. Pavla Bureša nt. Godność ludzka jako granica ewolutywnej interpretacji ETPCz 17 grudnia o 16:00.

 

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Szkoła Prawa Słowackiego WPiA UJ zapraszają na gościnny wykład w języku angielskim pt. "Godność ludzka jako granica ewolutywnej interpretacji Europejskiego Trybunały Praw Człowieka?", który wygłosi Pavel Bureš, Adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. 

 

Mówiąc o ochronie praw człowieka na poziomie krajowym, regionalnym lub światowym, idealista nigdy nie stworzyłby żadnych ograniczeń. Sam fakt ograniczania ewolucji norm chroniących prawa człowieka wydawałby mu się kontraproduktywny, a nawet nielogiczny. Twierdzenie, że ludzka godność może być granicą ewolucyjnej interpretacji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, może być postrzegane przez idealistę jako pozbawione sensu. Konwencja jako traktat międzynarodowy nie unosi się jednak w próżni prawnej, politycznej i społecznej, ale wciąż jest zakotwiczona w rzeczywistości prawnej, historycznej i politycznej. Celem wykładu jest przedstawienie kilku podstawowych elementów relacji między pojęciem ludzkiej godności a interpretacją ewolucyjną.

 

Wykład jest organizowany z związku z obchodami 25-lecia obowiązywania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce. 

 

Termin: 17 grudnia (poniedziałek) godz. 16:00

 

Miejsce: Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24, sala 52

 

Zapraszamy!!