30 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Wadowic na wykład z cyklu "Spotkania z historią", który wygłosi dr Joanna Lubecka.

 

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Ośrodek Myśli Politycznej i Muzeum Miejskie w Wadowicach zapraszają na kolejny wykład z cyklu "Spotkanie z historią".

 

Wykład pt. "Jednooka Temida. Proces Norymberski w świetle prawa i ówczesnej sytuacji międzynarodowej. Niemieckie (nie)rozliczenia ze zbrodniami II wojny" wygłosi dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, doktor nauk społecznych, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, ekspert Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

 

Proces Norymberski nieodłącznie kojarzy nam się z rozliczeniem zbrodni wojennych i sprawiedliwym ukaraniem ich sprawców. Mocno wpisał się w historię prawa międzynarodowego. Mało kto dziś pamięta, jak wielkie kontrowersje towarzyszyły powoływaniu Międzynarodowego Trybunału Wojskowego i przede wszystkim zasadom prawnym, które określono mianem zasad norymberskich. Jak rozwiązano konflikt między obowiązującym prawem, a poczuciem sprawiedliwości? Jak ukarano ludzi, którzy sami, bezpośrednio nie popełnili zbrodni, choć stali na czele III Rzeszy. Jaką formułę prawną zastosowano do sądzenia przywódców, którzy działali zgodnie z prawem własnego kraju? Na wykładzie przyjrzymy się też poszczególnym oskarżonym i ich postawie przed sądem. W końcu odpowiemy na pytanie, dlaczego Temida w Norymberdze nie była ślepa, lecz jednooka. Dlaczego widziała zbrodnie niemieckie, a przymknęła oko na zbrodnie sowieckie...

 

Termin: 30 listopada (czwartek) godz. 17:00

 

Miejsce: Muzeum Miejskie w Wadowicach, ul. Kościelna 4

 

Zapraszamy!