Do 14 września trwa nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2019, która przygotowuje do pracy w polskiej dyplomacji.
Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania dokumentów w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną ADK 2019 „A”.
Nowy termin składania dokumentów to 14 września 2018 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Jednocześnie informujemy, że terminy poszczególnych etapów konkursu oraz pozostałe informacje zawarte w ogłoszeniu o konkursie ADK 2019 „A” nie ulegają zmianie.
Początek konkursu: 9 października 2018
Główne obowiązki aplikanta:
-
ukończenie programu szkoleń w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej
-
odbycie stażu zawodowego w MSZ oraz w placówce zagranicznej
-
ukończenie służby przygotowawczej w służbie cywilnej
-
udział w innych szkoleniach, kursach oraz zagranicznych wizytach studyjnych
przewidzianych przez kierownika aplikacji
-
przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego.
Wymagania stawiane kandydatom:
-
obywatelstwo polskie
-
wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne
-
znajomość dwóch języków obcych na poziomie umożliwiającym wykonywanie zadań w służbie zagranicznej (C1)
-
dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego
Wymagane dokumenty:
-
wniosek o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną (zgodnie ze wzorem), wraz z doklejoną w nim kolorową fotografią o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
-
życiorys (zgodnie ze wzorem)
-
kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego,
w tym kopia odpisu dyplomu (część A)
-
w przypadku ukończenia studiów magisterskich na uczelni zagranicznej kopia dokumentu potwierdzającego uznawalność dyplomu w Polsce, zgodnie z informacją dostępnąna <https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach>
-
w przypadku złożenia wniosku przed uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego – oświadczenie o terminie obrony pracy magisterskiej albo o terminie uzyskania dokumentów potwierdzających wskazane kwalifikacje.
Etapy konkursu:
-
Sprawdzian wiedzy ogólnej, obejmujący zagadnienia dotyczące: historii Polski i historii powszechnej; aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce; aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie; głównych kierunkówpolskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historyczneji kulturalnej; wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki
-
Sprawdzian umiejętności (analiza i wykorzystanie informacji, poprawne wnioskowaniei rozwiązywanie problemów)
-
Sprawdzian znajomości dwóch języków obcych
-
Badanie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej (w szczególności kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji oraz współpracy z innymi, odporności na stres)
-
Rozmowa kwalifikacyjna (ocena predyspozycji i motywacji do pracy w służbie zagranicznej).
Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci do niej zakwalifikowani są poddanibadaniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
UWAGA:
-
szczegółowy tryb i zasady przeprowadzenia konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną określają przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dn. 28 lipca 2016 r. w sprawie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną
-
do konkursu zostaną dopuszczone osoby, które spełnią wymagania określone w ogłoszeniu, złożą w terminie komplet wymaganych dokumentów oraz prawidłowo wypełniony wniosek o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną
-
osoby, które składając wniosek nie przedstawiły dokumentu potwierdzającego posiadaniewykształcenia wyższego magisterskiego, są zobowiązane przedłożyć komisji kopię takiegodokumentu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pierwszego etapu konkursu, przedprzystąpieniem do niego
-
do wniosku można dołączyć kopie innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje przydatne w służbie zagranicznej. Przedstawione certyfikaty językowe nie zwalniają z obowiązku udziału w trzecim etapie konkursu.
Harmonogramu konkursu
Udział w konkursie wymaga osobistego uczestnictwa w każdym z jego etapów, które będą odbywały się w Warszawie, w następujących terminach:
-
Sprawdziany wiedzy ogólnej oraz umiejętności analitycznych – 9 października 2018
-
Sprawdzian znajomości języków obcych – 16-17 października (część pisemna) oraz7-9 listopada 2018 (część ustna)
-
Badanie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej oraz badania stanu zdrowia psychicznego i fizycznego – 14-22 listopada 2018
-
Rozmowy kwalifikacyjne – 27-30 listopada 2018
Terminy mogą ulec zmianie decyzją Komisji konkursowej w sytuacjach uzasadnionych interesem służby zagranicznej.
Ważne informacje dotyczące aplikacji dyplomatyczno-konsularnej ADK 2019 „A”:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest szczególnie zainteresowane zatrudnieniem osób posiadających wykształcenie o profilu prawniczym, ekonomicznym lub zarządczym oraz doświadczenie zawodowe w ww. obszarach, jak również osób posiadających znajomość rzadkich języków obcych zgodnych z potrzebami służby zagranicznej.
Podjęcie aplikacji wiąże się z zatrudnieniem w MSZ na czas określony 1 roku; oferowane wynagrodzenie wynosi: ok. 3.747 zł brutto.
Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym, którego złożenie z wynikiem pozytywnym wiąże się z nadaniem stopnia dyplomatycznego oraz wyznaczeniem stanowiskazgodnie z potrzebami służby zagranicznej w Polsce lub za granicą. Ostateczne decyzje w tych sprawach w odniesieniu do poszczególnych absolwentów aplikacji podejmuje Dyrektor GeneralnySłużby Zagranicznej.
Komplet dokumentów należy złożyć w Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub przesłać w terminiedo 31 sierpnia 2018 r. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu dokumentów do MSZ. Dokumenty które wpłyną po ww. dacie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniuustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – prawo pocztowe zostaną uznane za dostarczone w terminiepod warunkiem jednoczesnego przesłania zgłoszenia na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dokumenty należy przesłać na adres: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Akademia Dyplomatyczna MSZ
Al. J.Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa
z dopiskiem: ADK 2019 „A”
W przypadku pytań/wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny +48 (22) 5238766 i 5238438.