12 maja 2022 roku odbyła się debata dotycząca wywiadu i kontrwywiadu w okresie zimnej wojny.
Poprowadziła ją Karolina Wanda Olszowska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. W rozmowie wzięli udział:
- dr Witold Bagieński z Instytutu Pamięci Narodowej
- dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej
- dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Rozmowy rozpoczęły się od przypomnienia, czym w okresie PRL-u był wywiad cywilny, jak działał i co było jego celem. Następie poruszono kwestie, jak bardzo skuteczny w tym samym okresie był wywiad sowiecki i co stanowiło o jego sile lub słabości. Wyjaśniono także, czym był kontrwywiad, w jaki sposób funkcjonował i do czego ewentualnie był wykorzystywany.
W dalszej części spotkania rozmówcy opowiadali o nowych technologiach, jakie były pozyskiwane przez wywiad. Słuchaczom, chcącym zgłębić temat, polecona została książka Mirosława Sikory Black Box, która obrazuje całość tego, co wywiad naukowo-techniczny robił, czyli ogrom obrazów, w jakich działał i jak mocno splótł się z gospodarką.
Następnie udzielono odpowiedzi na pytanie, jak wywiad kształtuje obraz świata przywódców danych państw i czy błędy wywiadu wpływały na koncesje decyzyjne przywódców, a także, czy doprowadzały do takich błędów, które by rzutowały na politykę.
Na koniec opowiedziano, w jaki sposób różnią się działania służb zwiadowczych w PRL-u i współcześnie w kwestii pozyskiwania informacji
Zapis transmisji można zobaczyć na naszym fanpage'u, na platformie Facebook, pod linkiem : https://fb.watch/dD4xNaCGpP/