RODM Kraków zaprasza na konsultacje obywatelskie ws. przyszłości Europy, które odbędą się 6 września o godz. 16:00 w Grand Ascot Hotel.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza na temat Polska wizja UE - rola Europy Środkowej w Unii Europejskiej, który odbędzie się 6 września br. o godz. 16:00 w Hotelu Grand Ascot, sala Copernicus, ul. Józefa Szujskiego 4, Kraków.
Wykład potrwa ok. 20 min, a po nim odbędzie się otwarta dyskusja z udziałem ministra. Spotkanie organizowane jest w ramach konsultacji obywatelskich w sprawie przyszłości Europy.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wstęp na wydarzenie wyłączenie za uprzednim potwierdzeniem uczestnictwa do dnia 5 września br. za pośrednictwem formularza Google: https://goo.gl/nRn9jC bądź mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pod tytułem: "Konsultacje obywatelskie ws. przyszłości Europy".
* * *
W grudniu 2017 roku Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował przeprowadzenie konsultacji obywatelskich ws. przyszłości Europy. Poziom entuzjazmu w państwach członkowskich był zróżnicowany, ostatecznie jednak wszystkie państwa członkowskie UE podpisały się pod koncepcją udziału w konsultacjach. 25 kwietnia br. COREPER II zatwierdził dokument wyznaczający wspólne ramy konsultacji, które można określić jako pojemne i elastyczne. Wszystkie państwa członkowskie czynią przygotowania by móc przedstawić swój wkład do wspólnego raportu na temat przyszłości Europy dla przywódców europejskich, który zostanie zaprezentowany w grudniu br. podczas szczytu Rady Europejskiej. Wyniki konsultacji obywatelskich będą również uwzględnianie przy przygotowaniach do nieformalnej Rady Europejskiej w Sibiu (RO) w maju 2019 r., podczas której odbędzie się dyskusja nad agendą strategiczną UE na lata 2019-2024.
Rząd PL od początku dyskusji podkreśla, że pan-europejskie konsultacje nie powinny być procesem nadmiernie scentralizowanym, powinny zaś pozwalać państwom członkowskim na jak najszerszą swobodę manewru przy doborze odpowiednich instrumentów. Takie stanowisko Polski zostało zaprezentowane w liście Premiera Mateusza Morawieckiego do Prezydenta Emmanuela Macrona z dn. 6.02.2018 r., w którym podkreślono wolę przeprowadzenia debaty publicznej nt. przyszłości UE zgodnie z krajowymi praktykami, w duchu zapisów deklaracji przyjętej podczas szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej w dniu 26 stycznia br., z zaznaczeniem wiodącej roli Sejmu RP jako animatora debaty obywatelskiej w Polsce. MSZ prowadzi także działania komplementarne w stosunku do planu Sejmu RP zakładające wykorzystanie sieci Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej.